Image 1 title

type your text for first image here

Image 2 title

type your text for second image here

Image 3 title

type your text for third image here

Image 4 title

type your text for 4th image here

Strona główna NASZE USŁUGI Odnawialne źródła energii Układy solarne - kolektory słoneczne

K O N T A K T

H A R R Y

Firma usługowo-handlowa

ul. Wiejska 41, 47-364 Dobra

tel. 606 928 397

kontakt@harryinstalacje.pl

sduda@harryinstalacje.pl

www.harryinstalacje.pl

Statystyka strony

Odsłon : 77269

Gości online

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
UKŁADY SOLARNE - KOLEKTORY SŁONECZNE
PDF Drukuj Email

  Kolektory Słoneczne są urządzeniami odbierającymi energię słoneczną w celu ogrzewania wody użytkowej, wody basenowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Są wydajnym i tanim w eksploatacji źródłem ciepła. Spośród wielu typów produkowanych na świecie kolektorów najbardziej powszechne są kolektory płaskie oraz rurowo-próżniowe.

  Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez ciemną powłokę zwaną absorberem, do której  przylutowane są miedziane kanały przepływowe dla płynu grzewczego. Poprzez wężownice w zbiorniku, płyn grzewczy oddaje ciepło podgrzewając wodę. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Pod absorberem kolektor izolowany jest wełną mineralną, a od góry przykryty szybą solarną, odporną na grad. Całość zamknięta jest w obudowie aluminiowej.
Kolektory płaskie, tylko w niewielkim stopniu uzależnione są od temperatury otoczenia, dlatego ich efektywność widoczna jest nawet zimą.

  Kolektory próżniowe to najnowszy, wysoko zaawansowany produkt techniki solarnej. Jest do 30% sprawniejszy od kolektorów płaskich w okresach wiosennym i jesienno-zimowym. Wysoka sprawność kolektorów próżniowych wynika ze zdolności kolektora próżniowego do absorbowania promieniowania rozproszonego oraz ograniczania strat ciepła dzięki próżni istniejącej między dwoma rurami szklanymi kolektora. Powłoka absorbująca w kolektorach rurowych znajduję się najczęściej na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej rury. Zapewnia to absorpcję promieni słonecznych nawet przy ostrym kącie padania promieni słonecznych.

  Wykonane z miedzi rurki ciepła wewnątrz kolektora są fabrycznie napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. Podczas ogrzewania rur przez słońce ciecz ta zaczyna parować i ciepło konwekcyjnie przechodzi do końcówki rury kondensatora  umiejscowionej w kanale zbiorczym będącym wymiennikiem ciepła. Poprzez kondensator ciepło oddawane jest najpierw do płynu przepływającego przez kanał zbiorczy a następnie przekazywane do zbiornika ciepłej wody. Kolektory z rurkami ciepła to najbardziej efektywny typ kolektorów próżniowych.